Αρχική 
 Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ 
 ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΛΩΝ 
 ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 
 ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 
 ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ" 
 ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΝΕ 
 ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 
 ΝΕΑ 

96η Επιστημονική Συνάντηση της ΕΝΕ
95η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
94η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
93η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
92η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
91η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
90η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
89η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
88η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
87η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
86η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
85η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
84η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
83η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
82η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
81η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
80η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
79η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
78η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ
77η Επιστημονική Συνάντηση ΕΝΕ

Εισαγωγή

Remember me on this computer
  Forgot your password?
  Register


ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ


Παγκόσμια Ημέρα Νεφρού

2015 2016 2017 2018 2019 2020


Athens Winter School in Nephrology



ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ 15
Τ.Κ.:11528, ΑΘΗΝΑ
ΕΛΛΑΔΑ
Τηλ: 210 7298586
Fax: 210 7237705
E-mail: ene@ene.gr


Home / Επιστημονικές Συναντήσεις ΕΝΕ / 96η Επιστημονική Συνάντηση της ΕΝΕ

Βρίσκεστε εδώ : 96η Επιστημονική Συνάντηση της ΕΝΕ (21 - 25 Νοεμβρίου 2019, Ξενοδοχείο Divani Caravel, Αθήνα)

Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΛΗΠΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΟΤΗ ΝΕΦΡΙΚΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ
16:30-19:20 Λήπτης Νεφρικού Μοσχεύματος
Προεδρείο: Ι. Ν. Μπολέτης, Αικ. Παπαγιάννη

16:30-16:40 Πρωτοπαθής νεφρική νόσος, Γ. Τσούκα
    * ΕΤΣΣ, ΜΣΠ, IgAΝ
    * C3 σπειραματοπάθεια, αιμολυτικό ουραιμικό σύνδρομο
    * Πλασματοκυτταρικές δυσκρασίες
16:40-16:50 Σχολιασμός: Σ. Μαρινάκη
16:50-17:00 Συζήτηση
17:00-17:10 Λοιμώξεις, Κακοήθειες, Ε. Σαμπάνη
    * HIV, HCV, HBV
    * Φυματίωση, εμβολιασμοί
    * Προηγούμενες κακοήθειες
17:10-17:20 Σχολιασμός: Μ. Δαρεμά
17:20-17:30 Συζήτηση
17:50-18:00 Καρδιαγγειακή νόσος, Ευαγγ. Παπαχρήστου
    * Στεφανιαία νόσος, Σακχαρώδης διαβήτης
    * Καρδιακή ανεπάρκεια, Πνευμονική υπέρταση
    * Περιφερική αγγειακή νόσος, αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο
18:00-18:10 Σχολιασμός: Γρ. Μυσερλής
18:10-18:20 Συζήτηση
18:20-18:30 Αξιολόγηση άλλων οργάνων-συστημάτων, Κ. Κανταρτζή
    * Γαστρεντερικό
    * Αιματολογικές διαταραχές
    * Οστική νόσος
18:30-18:40 Σχολιασμός: Μ. Κουκουλάκη
18:40-18:50 Συζήτηση
18:50-19:00 Ανοσολογική εκτίμηση, Αγγ. Βιττωράκη
    * Αντι-HLA αντισώματα
    * Χειρισμός υπερευαισθητοποιημένων
    * Πρόσβαση στη μεταμόσχευση ανάλογα με την ομάδα αίματος και τη HLA
19:00-19:10 Σχολιασμός: Αικ. Ταράση
19:10-19:20 Συζήτηση
19:30-20:30 Τιμητική Ομιλία
Προεδρείο: Ι. Ν. Μπολέτης, Π. Πασαδάκης
Θεόδωρος Μουντοκαλάκης

Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019
10:00-11:30 Ζων δότης νεφρού
Προεδρείο: Θ. Αποστόλου, Δ. Γούμενος

10:00 - 10:10 Ο νεφρός, Μ. Γιαννοπούλου
    * Νεφρική λειτουργία
    * Αλβουμινουρία, Αιματουρία
    * Νεφρική λιθίαση
10:10-10:20 Σχολιασμός: Θ. Ελευθεριάδης
10:20-10:30 Συζήτηση
10:30-10:40 Παράγοντες καρδιαγγειακού κινδύνου του δότη, Μ. Διβάνη
    * Αρτηριακή υπέρταση
    * Παράγοντες κινδύνου μεταβολικοί και τρόπου ζωής, παχυσαρκία, διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη, δυσλιπιδαιμία, κάπνισμα
10:40-10:50 Σχολιασμός: Χρ. Μελεξοπούλου
10:50-11:00 Συζήτηση
11:00-11:10 Άλλες παθήσεις του δότη, Μ. Νικοδημοπούλου
    * Λοιμώξεις
    * Κακοήθειες
11:10-11:20 Σχολιασμός: Ευστ. Κασιμάτης
11:20-11:30 Συζήτηση
11:45-13:15 Αποβιώσας Δότης Νεφρού
Προεδρείο: Π. Πασαδάκης, Ι. Στεφανίδης

11:45-11:55 Νεφρική λειτουργία, Κ. Κολοβού
    * Ρυθμός σπειραματικής διήθησης
    * Ηλικία, Υπέρταση, Σακχαρώδης διαβήτης τύπου 2
    * Δείκτης κινδύνου του δότη νεφρού (KDRI-Kindney Donor Risk Index)
11:55-12:05 Σχολιασμός: Ε. Ντουνούση
12:05-12:15 Συζήτηση
12:15-12:25 Λοιμώξεις, Ειρ. Κουρμπέτη
    * Βακτηριδιακές και μυκητιασικές λοιμώξεις
    * Πνευμονικές λοιμώξεις
    * Ουρολοιμώξεις
12:25-12:35 Σχολιασμός: Μ. Ψυχογυιού
12:35-12:45 Συζήτηση
12:45-12:55 Παιδιατρικές Ιδιαιτερότητες, Β. Ασκητή
    * Συμβατότητα ηλικίας και μεγέθους δότη-λήπτη
    * Κληρονομικές νεφροπάθειες και μεταμόσχευση
12:55-13:05 Σχολιασμός: M. Mητσιώνη
13:05-13:15 Συζήτηση
13:15 – 14:30 Γενική Συνέλευση ENE
15:00-20:00 Συνάντηση Ομάδων Εργασίας
15:30-20:00 ΥΠΕΡΤΑΣΗ

Συντονιστές: Ν. Καπερώνης, Π. Σαραφίδης
15:30 - 16:30 Παθοφυσιολογία και θεραπεία ιδιοπαθούς υπέρτασης, Ρ. Καλαϊτζίδης , VIDEO
16:30 - 17:30 Δευτεροπαθής υπέρταση: Κλινικά σύνδρομα, διαγνωστική προσέγγιση και θεραπεία, Χ. Κουρβέλου , VIDEO
18:00 - 18:30 Νεφραγγειακή υπέρταση και ισχαιμική νεφροπάθεια, Σ. Ζιάκκα
, VIDEO
18:30 - 19:00 Επείγοντα υπερτασικά συμβάματα, Ε. Ντουνούση
, VIDEO
19:00 - 20:00 Συζήτηση περιστατικών, Ν. Καπερώνης VIDEO, Π. Σαραφίδης

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019
09:00-13:00 Συνάντηση Ομάδων Εργασίας
09:00-10:45 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΦΡΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ
Συντονιστές: Θ. Αποστόλου, Π. Κούκη

09:00 - 09:30 Ανάλυση των ούρων, Β. Λιακόπουλος
, VIDEO
09:30 - 10:00 Δείκτες εκτίμησης της νεφρικής λειτουργίας, Π. Κρίκη
, VIDEO
10:00 - 10:45 Απεικονιστικές εξετάσεις των νεφρών, Χ. Βεργαδής
, VIDEO
11:15-18:00 ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΥΓΡΩΝ - ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ & ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ
Συντονιστές: Κ. Μαυροματίδης, Π. Πασαδάκης

11:15 - 12:15 Σχέση νατρίου και νερού: Υπονατριαιμία και υπερνατριαιμία, Β. Μαργέλλος
, VIDEO
12:15 - 13:00 Υποκαλιαιμία και υπερκαλιαιμία, Σ. Παναγούτσος
, VIDEO
14:00 - 14:45 Μεταβολική οξέωση, Δ. Βλαχάκος
, VIDEO
14:45 - 15:30 Μεταβολική αλκάλωση, Κ. Αδαμίδης
, VIDEO
15:30 - 16:15 Μικτές οξεοβασικές διαταραχές, Ν. Καπλάνης
, VIDEO
16:30 - 18:00 Ερμηνεία αερίων αίματος - Συζήτηση περιστατικών με διαταραχές ηλεκτρολυτών και οξεοβασικής ισορροπίας, Κ. Μαυροματίδης VIDEO, Π. Πασαδάκης VIDEO

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019
09:00-18:00 ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ
Συντονιστές: Σ. Μαρινάκη, Μ. Στάγκου

09:00 - 10:00 Παθογένεια και μηχανισμοί βλάβης του σπειράματος, Χ. Γακιοπούλου
10:00 - 11:00 Μορφολογικές αλλοιώσεις του σπειράματος - Ιστολογική κατάταξη και κλινικά σύνδρομα σπειραματικών παθήσεων, Γ. Λιάπης
, VIDEO
11:30 - 12:15 Ποδοκυτοπάθειες, Π. Πατεινάκης
, VIDEO
12:15 - 13:00 Συγγενείς σπειραματικές παθήσεις, Γ. Μαλακασιώτη
, VIDEO
14:00 - 14:30 IgA Νεφροπάθεια, Μ. Παπασωτηρίου
, VIDEO
14:30 - 15:00 Μεμβρανώδης σπειραματοπάθεια, Σ. Λιονάκη
, VIDEO
15:00 - 15:45 Ταχέως εξελισσόμενες σπειραματονεφρίτιδες, E. Φράγκου
, VIDEO
16:15 - 17:00 Νεφρίτιδα του συστηματικού ερυθηματώδους λύκου, Ε. Κάψια
, VIDEO
17:00 - 18:00 Συζήτηση περιστατικών, Σ. Μαρινάκη, Μ. Στάγκου
, VIDEO

Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2019
09:00-17:00 ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΕΦΡΟΣ – ΣΩΛΗΝΟΔΙΑΜΕΣΕΣ ΝΕΦΡΟΠΑΘΕΙΕΣ
Συντονιστές: Θ. Ελευθεριάδης, Κ. Στυλιανού

09:00 - 09:40 Διαβητική νεφροπάθεια, Μ. Θεοδωρίδης
, VIDEO
09:40 - 10:25 Νεφρική αμυλοείδωση και δυσπρωτεϊναιμίες, Χ. Σκαλιώτη
, VIDEO
10:25 - 11:05 Προεκλαμπτικά σύνδρομα, Χ. Δημητριάδης
, VIDEO
11:30 - 12:10 Θρομβωτικές μικροαγγειοπάθειες, Γ. Μουστάκας
, VIDEO
12:10 - 12:45 Σωληναροδιάμεσες νεφροπάθειες, Ι. Τσουχνικάς
, VIDEO
12:45 - 13:30 Κυστική νόσος των νεφρών, Β. Φιλιόπουλος
, VIDEO
14:30 - 15:15 Κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση - Νεφροπάθεια εκ παλινδρομήσεως Πυελονεφρίτιδα, Α. Ζαμπέτογλου
, VIDEO
15:15 - 16:00 Νεφρολιθίαση, Ε. Δαφνής
, VIDEO
16:00 - 17:00 Συζήτηση περιστατικών, Θ. Ελευθεριάδης, Κ. Στυλιανού
, VIDEO
17:00 Γραπτές Εξετάσεις



Powered by Bitrix Site Manager

Copyright © 2001-2015 Bitrix